מניעת הצפות בחורף

חורף בלי הצפות – מניב ועיריית ראשון בהשקעה חסרת תקדים למניעת הצפות בעיר​

​​​מניב ראשון פועלת בדרכים שונות במטרה להתאים את מערכת הניקוז של העיר לכמות מי הגשמים, ואכן, בשנים האחרונות, גם בימים של גשמים סוערים, לא הוצפו רחובות העיר.

מניב ראשון ועיריית ראשון לציון פועלות בשנים האחרונות במטרה למנוע הצפות ברחבי העיר, תוך השקעה חסרת תקדים של כ-90 מיליון שקלים בשני העשורים האחרונים. הודות להשקעה זו, בשנים האחרונות, גם בימים של גשמים סוערים, לא נרשמו בעיר הצפות. במסגרת זו, ובמטרה להפחית בעלויות המים של העיר, מי הגשמים נאספים ומשמשים לצורך השקיית הפארקים, הגינות והמתחמים הירוקים בימי הקיץ, פעולות החוסכות מיליוני שקלים מדי שנה.

הצורך בייזום פרויקטים למניעת הצפות עלה מהעובדה שבשנים האחרונות עלתה במידה ניכרת צריכת המים בראשון לציון, לצד גידול בכמות מי הגשמים הזורמים בעיר. זאת, כתוצאה מכמה מגמות עיקריות, בהן התרחבות השטח הבנוי של העיר – הן למגורים והן לתעסוקה, עלייה ברמת החיים של תושבי העיר, התחממות כדור הארץ, ירידה בשטח הקרקעות שמים יכולים לחלחל דרכן ודרישה גוברת לשטחים ירוקים בעיר, כמו פארקים וגינות ציבוריות.

על מנת להתאים את מערכת הניקוז של ראשון לציון לשינויים בצריכה ובכמות השטחים הפתוחים, עיריית ראשון לציון ומניב החליטו להקים מקורות מים חדשים – באמצעות איסוף מי הגשמים והובלתם לאגמים במערב העיר, המאפשרים חלחול של המים חזרה למי התהום (החדרה). אגמים אלה ממלאים כמה תפקידים עיקריים, בראשם בסיס להגדלת מכסת ההפקה של העיר, סיוע בהעשרת האקוויפר (מאגר המים התת-קרקעי) ושמירה על טיב ואיכות המים.​

מניעת הצפות בחורף

שימוש במי נגר עילי להשקייה עירונית

הודות לפיתוח מערכת הניקוז ובניית האגמים, ניתן להשתמש במי הנגר העילי (מי גשם) לצורך שמירה על השטחים הירוקים בעיר והרחבתם – תוך צמצום המשאבים המושקעים בשטחים אלה. זאת, באמצעות ייעול ההשקיה וצמצום בזבוז המים והקטנת זרימת מי הנגר העילי לים. האגמים החדשים אף יצרו אזורי נופש עירוניים להנאת התושבים.

סאלי לוי, מנכ"לית מניב ראשון, מציינת כי ראשון לציון היא העיר היחידה בישראל שמדי שנה מחדירה למי התהום מיליוני קוב (מטרים מעוקבים) של מי נגר עילי. "במקום שמי הגשמים שאינם מחלחלים יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים להשקיה של הפארקים והגינות הציבוריות במערב העיר. עד לפני עשור, מערכות הניקוז תוכננו בהנחה שסערה גדולה וגשומה במיוחד מתחוללת רק אחת ל-25 שנה. אולם, עקב השינוי האקלימי בכדור הארץ, יש יותר ויותר ימים סוערים עם פרקי גשם עוצמתיים – כאשר המרווחים בין הימים הגשומים גדלים והולכים, מה שהופך כל גשם למעשה לגשם ראשון".

לוי מציינת כי בעת שידרוd מערכת הניקוז בעיר, נלקחו בחשבון תכיפותם של פרקי גשם אלה, כאשר במקביל, נבנתה המערכת כך שתוכל להתמודד גם עם סערות קשות במיוחד העלולות להתרחש אחת ל-50 שנה, כמו טורנדו או טייפון, שבהן מופעי הגשם מלווים ברוחות חזקות והרסניות.

"בעקבות השדרוג, מרבית מי הנגר העילי, הנאספים מאגני הניקוז המערביים של העיר, מועברים לרשת אגמים ייעודיים, כדוגמת אגם ראשון, המכונה גם אגם הסופרלנד – ונאגרים שם", אומרת לוי. "מים אלו אינם זורמים כלל לים התיכון ובכך אנו מקטינים את זיהום הים במי נגר עילי ומעשירים את האקוויפר. הסחף שוקע אט-אט באגמים, ובחודשי הקיץ אנו מנקים אותו, לפי הצורך."

"ההשקעה בשדרוג תשתיות הניקוז של ראשון לציון מאפשרת פתרון ניקוזי אזורי לשכונות החדשות במערב העיר ולשכונות החדשות בערים הסמוכות חולון ובת-ים, ובכך אנו תורמים למניעת בזבוז מי גשם באזור כולו", מסכמת לוי.

שומרים על מערכת הניקוז

במהלך השנה, פועלים עובדי מניב ראשון לשמירה על מערכות הניקוז, על פי תוכנית שנתית של תחזוקה מונעת. תחזוקה זו כוללת פעולות שגרתיות כמו ניקוי קולטנים וניקוז תעלות הניקוז והמובלים. לקראת החורף, ובעיקר לקראת הגשם הראשון, מוגברים מאמצי התחזוקה. תעלות הניקוז והמובלים הגדולים עוברים ניקוי יסודי באמצעות ציוד מכני, נעשית שטיפת קווים, קולטני הניקוז נסרקים ומנוקים וכך גם שוחות הניקוז.

בראשון לציון יותר מ-15,000 קולטנים, הפזורים לאורך 300 ק"מ צנרת ניקוז. מכאן, דרושה פעילות בהיקף נרחב כדי לשמור על ניקיונם של קולטנים אלו. מאז 2003 ועד היום, הושקעו כ-90 מיליון שקלים בשדרוג והחלפת קווי ניקוז.

במטרה להקל על תושבי העיר, במהלך החורף מניב ראשון פועלת על פי נוהל סערה. תהליך העבודה כולל מיפוי הפניות המתקבלות במוקד מניב באשר להצטברות מי הגשמים, ופעילות לשיפור קליטת המים במערכת ההולכה. במקביל, במקומות המועדים להיקוות של מים, מבצעים עובדי התאגיד טיפול מונע יסודי. בעת אירוע גשם משמעותי, עובדי מניב יוצאים לשטח.

כך לדוגמה, בחורף 2015 השתוללו בעיר סופות המלוות ברוחות עזות. עקב רוחות אלו, נשרו עלים רבים מהעצים, וסתמו קולטני ניקוז רבים. צוותי מניב וצוותי העירייה יצאו מיד לשטח לגרוף את העלים מעל הקולטנים, פעולה שסייעה לקליטת מי הגשמים לקולטנים ומניעת הצפות ברחבי העיר. מניעה מראש של נזקי סופה וגשם מסייעת למניב לחסוך במשאביה הכלכליים של ראשון לציון, ולהקל על תושבי העיר.​