מידע על מערכת הביוב העירונית

מידע על מערכת הביוב העירונית

מה קורה מתחת לפני השטח?

​אף שהאסוציאציה של ביוב היא לרוב שלילית בקרב אנשים, הרי שמדובר באחת המערכות החשובות ביותר בעיר, אשר ניהול ותחזוקה נכונה שלה קריטית לשמירה על איכות חייהם של תושבי העיר.

ביוב הוא למעשה מי שפכים, המכילים הפרשות אדם ובעלי חיים, פסולת תעשייתית כימית ואורגנית, כמו גם חומרים מסוכנים ורעילים, מתכות וחומצות, גזים רעילים ונפיצים, פסולת בניין וכבישים ועוד. בשונה ממערכות אספקת מים, הסגורות בפני הציבור ובהן הצרכן הוא "משתמש קצה" בלבד, מערכות הביוב פתוחות ונגישות לכולם. כמו כן, בעוד מערכות אספקת מים הן מערכות לחץ הנשלטות על ידי ספק המים, מערכות הביוב הן בעיקרן גרביטציוניות (מתבססות על כבידה), והספיקה בהן משתנה ומושפעת מהתנהגות הצרכנים.​

מידע על מערכת הביוב העירונית

מורכבות מערכות הביוב

ככל שברשות המוניציפלית יש יותר עסקים ותושבים המשתמשים במערכת הביוב, כך גדולה ומגוונת יותר כמות החומרים המוחדרת לרשת הביוב, אשר גם הופכים אותה לפגיעה יותר. כמו כן, ריבוי שימושים מקשה מאוד על פיתוח ותחזוקת המערכת. ניהול יעיל של מערכת ביוב מורכבת דורש מקצועיות רבה, לצד שימוש באביזרים וצנרת ייעודיים, כמו גם בקרה מתמשכת בכל שעות היממה.

מבנה מערכת הביוב של ראשון לציון

ראשון לציון בנויה על רכס הר, המתחיל מגובה פני הים, בחוף הים, ומסתיים באזור שיכון המזרח, בגובה של כ - 100 מטר מעל פני הים. טופוגרפיה זו מאלצת אותנו להתמודד עם רכסי הרים ברחבי העיר, כאשר ישנן שתי דרכים לטפל בשפכי העיר: העברתם בהסנקה (בלחץ) ממכוני הביוב או העברתם בגרביטציה (כבידה - העברה ממקום גבוה לנמוך).

ברחבי העיר פזורים כשבעה מתקני ביוב, המתוחזקים ברמה יומיומית ונשלטים בכל רגע נתון על ידי מערכת בקרה מרחוק. במערב העיר נמצא מתקן טיהור שפכים של האיגודן, מכון טיהור המטפל בשפכי גוש דן.

תדירות החלפת צנרת הביוב תלויה בסוג שלה ובחומר ממנו היא עשויה. כך למשל, צנרת בטון יש להחליף כל 25 שנה, ואילו צנרתPVC  יש להחליף כל 40 עד 50 שנה. יחד עם זאת, מניב אינה ממתינה למועדי ההחלפה, ועובדינו בודקים את הצנרת לעתים קרובות, ומחליפים אותה במידת הצורך - גם לפני תום התקופה.

כמה עובדות מעניינות על הביוב

• צנרת הביוב עשויה מחומרים עמידים בפני קורוזיה ושחיקה.

• מערכת הביוב כוללת צינורות רחבים במיוחד, שבנוסף לנוזלים, מאפשרים מעבר של חפצים, ניירות, מגבונים, סחף קרקע ועוד.

• בתכנון מערכות הביוב יש להתחשב גם בשינויי מזג האוויר, ובעיקר באפשרות של חדירת מי גשמים במהלך החורף.

• עקב המורכבות של מערכת הביוב הפרושה על פני שטחים נרחבים, ובשל ההכרח להפריד בינה לבין מערכות רבות אחרות, תכנונה מחייב תיאום קפדני עם גורמים רבים בתחום התשתיות העירוניות. לפיכך, מקיימת מניב שיתוף פעולה הדוק עם המשרד לאיכות הסביבה ועם משרד הבריאות בתכנון סילוק השפכים והזרמתם לאיגודן.