השרב כבר כאן: הטיפים של מניב לחיסכון במים בקיץ

השרב כבר כאן: הטיפים של מניב לחיסכון במים בקיץ

השרב כבר כאן: הטיפים של מניב לחיסכון במים בקיץ

עם שינויי האקלים בעולם והירידה המתמשכת בכמויות המשקעים מדי חורף, עלתה המודעות לחיסכון ושימוש חכם במים. מומחי מניב ריכזו 10 עצות שיעזרו לכם לחסוך

​מאז ומתמיד שמרה ישראל על מודעות גבוהה לחיסכון במים בקרב האזרחים - ובצדק. מאגרי המים של ישראל אינם רבים וכל טיפה חשובה. החיסכון במים אינו חשוב רק להפחתה בחשבון המים, אלא גם למען איכות הסביבה והקיימות של כולנו.

בהתאם, בעשורים האחרונים הולכת וגוברת המודעות לשינויי האקלים והסביבה המושפעים באופן ישיר מפעולות האדם, שימוש גובר בחומרים סינתטיים וכמובן בזבוז של משאבי הטבע והמים. כיום, יודעים בעולם כי להתנהלותנו השפעה ישירה על איכות החיים שלנו וכמובן על המארג העדין של הטבע.

בתאגיד המים מניב, מקפידים לבצע תחזוקה שוטפת ולהשקיע בחידוש תשתיות המים העירוניות בכדי להבטיח שימוש חסכוני ונכון. כך למשל, בעונת החורף נאגרים מי גשמים המשמשים להשקיית הגינות העירוניות ברחבי העיר ובכך נחסך שימוש במים בשווי מיליוני שקלים בשנה.

יחד עם זאת, צריכה נבונה של מים מחייבת גם תשומת לב של המשתמשים. בעזרת כמה טיפים קלים ליישום, ניתן למחזר את המים ולהשתמש בהם באופן מיטבי:

השרב כבר כאן: הטיפים של מניב לחיסכון במים בקיץ

  • ​לשתות מי ברז זה זול וטעים - העלות עבור שימוש במי ברז לשתייה עומדת על שני שקלים בלבד לאדם בחודש, שהיא נמוכה לאין שיעור מעלות השימוש בבר מים או בקניית בקבוקי מים מינרלים. במניב מציינים כי מי השתייה של ראשון לציון הם מי בארות טעימים ונקיים, כך שמדובר ביתרון משמעותי עבור תושבי העיר שיכולים לחסוך בעלויות מבלי להתפשר על הטעם. נציין כי ראשון לציון היא העיר היחידה בארץ הקולטת מי גשמים מחדירה אותם אל האקוויפר (מי התהום), ושואבת אותם להשקייה.
  • השקו את הגינה עם מים ממוחזרים - כדי להשקות את הגינה והעציצים הביתיים מומלץ להשתמש במים ממוחזרים. למשל, אגרו את המים הנוזלים מצינור המזגן בבקבוקים גדולים. עם המים האלה ניתן להשקות גינות ועציצים. טיפ נוסף הוא להשתמש במים המשמשים לשטיפת פירות וירקות להשקיית עציצים ביתיים. בנוסף, כוונו את שעות ההשקיה לשעות הערב ובכל מקרה לא לשעות החום הכבד שבהן קצב אידוי המים הוא גבוה במיוחד.
  • תכננו את הגינה מראש - מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי ולתכנן את הגינה כך שהצמחים ימוקמו בהתאם למאפיינים שלהם ולתדירות השקיה דומה, השתמשו בצמחים חסכוניים במים.
  • חוסכים מים בניקיון הבית - בשימוש במים בניקיון הבית והרכב הקפידו להשתמש בדלי ולא לעשות שימוש בצינור שמבזבז כמות גדולה של מים.
  • שימוש נבון במי בריכה - בקיץ, משפחות רבות מבקשות להצטנן מהחום בבריכה ביתית בחצר. כאשר ממלאים בריכה קטנה המיועדת לילדים, ניתן לכסות אותה בתום השימוש, למשל עם יריעת ניילון עמידה. אם ברשותכם בריכה מקצועית הכוללת מערכת שאיבה וחיטוי מומלץ להקפיד על שגרת הטיפול בבריכה. שימוש נכון יבטיח חודשים ארוכים של מים נקיים ובטוחים לשחייה. בנוסף, הקפידו לכסות את הבריכה בצורה יסודית על מנת למנוע התרבות יתושים הנמשכים למקורות מים עומדים.
  • מתקלחים וחוסכים - בימי הקיץ החמים מתקלחים הרבה, אך גם כאן, החיסכון הוא פשוט: בזמן שמכוונים את הטמפרטורה הנכונה מתבזבזים בממוצע עד שלושה ליטרים של מים. לכן, הניחו דלי ואספו את המים, בהם תוכלו להשתמש להשקיה ולניקיון הבית.
  • תחזקו את תשתיות המים - מומלץ לוודא שצינורות המים תקינים ולשלול נזילה סמויה. איך בודקים? - סגרו את ברז המים הראשי של הבית ובדקו את מד המים, אם הפרפר במרכז מד המים עדיין מסתובב, ישנה נזילה. בנוסף, מומלץ להתקין בברזי המים הביתיים חסכמים החוסכים עד שליש מצריכת המים החודשית.
  • תקנו נזילות, דליפות וליקויים במהירות  - ברז מטפטף או נזילה קטנה אולי לא גורמים נזק מידי, אבל בטווח הארוך ההזנחה גורמת לא פעם להחמרת הבעיה, לבזבוז מים וכסף, כמו גם לבלאי שנגרם מנזקי הנזילה. הקפידו לתקן כל נזילה במהירות האפשרית וכן להקפיד על סגירת הברזים ומניעת טפטופים.
  • מיכל הדחה חסכוני - מומלץ להשתמש או להתקין מיכל הדחה דו כמותי. שימוש במיכל כזה מביא לחיסכון של לפחות 18 ליטר מים לנפש ביום.
  • שוטפים כלים וחוסכים - בעת שטיפת הכלים אנו מבזבזים כמויות גדולות של מים, ולכן אם ברשותכם מדיח כלים, מומלץ להשתמש בו להדחת הכלים. אם אתם שוטפים כלים באופן ידני הקפידו לסגור את הברז כשאינכם זקוקים למים בזמן השטיפה.