מונעים הצפות ולא מטפלים לבד

מונעים הצפות ולא מטפלים לבד

שישה טיפים שיעזרו לכם לעבור את החורף בשלום

​אנשי תאגיד המים מניב ריכזו טיפים מרכזיים שיאפשרו לכם להכין את מערכות הביוב לימים גשומים

​​העונה הקרה אמנם מביאה איתה גשמי ברכה, אך בחורף חשוב לוודא את תקינותה של מערכת הניקוז, למניעת הצפות ואי נעימות.

 סאלי לוי, מנכ"ל מניב, מציינת כי אם ראיתם קולטנים מכוסים או פגומים, יש לדווח למוקד 106 בצירוף מיקום מדויק, ועובדי התאגיד יפעלו לתיקון התקלה. "כאשר יורד גשם חזק ומתמשך, לעיתים לוקח זמן עד שהמים נכנסים לתוך מערכת ההולכה התת קרקעית. על מנת לצמצם את התקלות בימי החורף למינימום האפשרי, ההכנה מתחילה עוד בתקופת הקיץ, והצוות התפעולי מתוגבר בחודשי החורף בכלל, ובהתאם לתחזית מזג האוויר בפרט. חשוב לציין כי הצוותים אשר אמונים על תיקון התקלות כוללים עובדים מקצועיים של מניב שמכירים את העיר ואת המערכות שלה היטב (מניב לא מעסיקה עובדי קבלן)".

 מעבר למערכות הביוב העירוניות, כמובן שחשוב גם לתחזק את הבתים הפרטיים, כמו גם את הבניינים בעיר, וזאת על מנת למנוע סכנה אפשרית או פגיעה בעקבות מזג אוויר סוער. בעזרת מומחי תאגיד המים מניב, אשר פעלו בחודשים האחרונים לתחזוקת מערכות הניקוז של העיר לקראת ימי החורף, ריכזנו שישה טיפים שיעזרו לכם לצלוח את החורף בשלום.

​​

מונעים הצפות ולא מטפלים לבד

  1. בימים קרים במיוחד – תנו לברז לטפטף. בימים שבהם יש חשש לקרה והטמפרטורות צפויות לרדת ולהיות נמוכות במיוחד, כדאי להשאיר בלילה ברז מטפטף קלות. כך תבטיחו זרימה מתמדת של מים ותמנעו קיפאון של המים בצנרת.
  2. לנקות את קולטני הניקוז בחצרות. יש להקפיד שקולטני הניקוז בחצרות יהיו נקיים (בצנרת הפנימית ובחלק העליון החשוף להיווצרות ערימות עלים, שקיות ניילון וכדומה). שמירה על ניקיון הקולטנים תאפשר למים לזרום בשעות הגשם.
  3. לבדוק את המרזבים. לא פעם, בגשמים הראשונים של העונה, או בפרקי גשם חזקים במיוחד, אנו סובלים מהצפות בבית, בגג או בחצר. כדי להימנע מכך, יש לבדוק את פתחי הניקוז של המים – למשל, הפתחים העליונים והתחתונים של המרזב בבית.
  4. לוודא שהגג אטום. נזילות מהגג בימי החורף הן דבר שכיח שניתן למנוע בקלות. רגע לפני שמתחילים הימים הגשומים, כדאי לבדוק בעזרת איש מקצוע שהגג אטום. בבתים בעלי גג רעפים, יש לבדוק שאין רעפים שבורים או רעפים שזזו ממקומם.
  5. התקינו מערכת חימום מהירה למים. שוב הגיעה העונה שבה צריך לתכנן היטב את שעת המקלחת, כדי לא להתקלח במים קרים. במקום להסתפק בדוד החשמלי, אפשר לרכוש מערכת חימום מהירה, שתספק לכם מים חמימים ונעימים תוך דקות ספורות. בשוק קיימות מערכות לחימום מים מהיר משלל סוגים: כאלו הפועלות על חשמל, לצד מערכות המופעלות בגז. בנוסף, מומלץ להתקין "שעון שבת" (טיימר) לדוד, באמצעותו ניתן לשלוט בזמן פעולת הדוד.
  6. לא לנסות לפתור לבד. בכל מקרה של הצפה או רטיבות, כדאי לפנות לבעלי מקצוע שיטפלו בבעיה, ובמידת הצורך, לפנות למוקד העירוני. שימו לב שקיימת חשיבות מכרעת לניתוק זרם החשמל לדירה או לבניין, וזאת על מנת למנוע סכנת התחשמלות. כמו כן, יש לפעול להעברת הדיירים למקום מבטחים.