מצאנו מים

מצאנו מים

תלמידי ראשון לציון לומדים את היסטוריית המים של העיר

​מניב ראשון מפעילה זה שמונה שנים את תוכנית "מצאנו מים" בכ-60 בתי ספר יסודיים בעיר, במטרה לחשוף את תלמידי כיתות ד' להיסטוריה של התפתחות משק המים בראשון לציון, מימי המושבה – ועד ימינו.​

הבאר הראשונה של ראשון לציון היא חלק בלתי נפרד מהמסורת וההיסטוריה של העיר. במשך השנים הועבר הסיפור שמאחורי הבאר מדור לדור, וחשף בפני הצעירים את החיים במושבה הקטנה של פעם. מתוך הכרה בחשיבות המסורת, החלה מניב להפעיל בבתי ספר יסודיים בעיר את התוכנית, במסגרתה מתוודעים תלמידי כיתה ד' לסיפור על החיפוש הארוך אחר המים וכריית הבאר, ולומדים על התפתחות משק המים בעיר עד היום.

במהלך השיעורים בכיתות, נחשפים התלמידים לפעילותה של חברת מניב ולטכנולוגיה המתקדמת לטיפול במים. בנוסף, הם יוצאים לסיור לימודי מרתק במקומות עליהם למדו. הסיור כולל ביקור בבאר המושבה וצפייה בחיזיון אור-קולי המביא את סיפורה, וכן הפעלה בנושא בגן העיר הסמוך – כל זאת בהנחיית מדריכות ממוזיאון ראשון לציון. כמו כן, מבלים התלמידים באגמים שבמערב העיר.

מצאנו מים

​במטרה להעמיק את המעורבות של התלמידים בנושא, כל כיתה המשתתפת בסיור מפיקה סרטון המצולם במהלכו, וממחיש את אחת הזוויות של נושא המים והבאר הראשונה. בהמשך, משמשים הסרטונים שהתלמידים הפיקו בעצמם ככלי הסברה על חשיבות המים בראשיתה של ראשון לציון.

במניב מציינים כי התלמידים זוכים להכיר מקרוב חלק בלתי נפרד מסיפורה של המושבה שהיתה לעיר במסגרת התוכנית, וכן לומדים על התהליך המורכב שבו מוזרמים המים אל בתי התושבים במשך כל שעות היממה, כמו גם על חשיבות השימוש המושכל במים. ​​​